1.    Kendinize muhakkak, çalıştığınız konuyu sevecek bir yön bulmalısınız.
2.    Öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek için yöntemler geliştirin. Renkli kalemler, kendinize özel renkli defterler edinmek gibi.
3.    Hedeflerinizi doğru belirleyin. Amacınızı netleştirin ve hedeflediğiniz amacı hissedin. Amacınıza uygun yaşayın. Zira, rotası olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.
4.    Engeller başarının merdivenleridir. Engeller olmadan motivasyon olmaz. Motivasyon olmadan da başarı olmaz.
5.    Ders çalışmayla ilgili yanlış alışkanlıklarınızı bir liste halinde yazın. Sonra da onlardan kurtulmak için her birine en az 5 gün zaman ayırın.
6.    Hangi konuyu, nereye kadar, ne kadar süre içerisinde bitirebileceğinizi önceden belirleyin.
7.    Konunun sizin için önemini kesinleştirin ve onu niçin öğrendiğinizi kendinize sorun; bunları öğrenmek size ne sağlayacak?
8.    Muhakkak düzenli ders çalışma alışkanlığı kazanmalısınız. Ders çalışmayı yemek, içmek, uyumak, eğlenmek gibi hayatın içinden bir iş haline getirmelisiniz.
9.    Öğrendiğinizi bakmadan özetlemek veya anlatmak en önemli anlama yöntemleridir.
10.    Dersi derste öğrenin.
11.    Ders esnasında vurgulanan yerleri kaçırmayın.
12.    Dinlerken not alın. En iyi not, en az kelime ile en fazla bilgiyi aktaran nottur. Bu yüzden kendinize has bir şifreleme sistemi kurabilirsiniz.
13.    Özellikle okulda ders dinlerken, kimin söylediğiyle değil ne söylendiğiyle ilgilenin.
14.    Okumaya başlamadan önce hedefinizi belirleyin ve konunun ana fikrini belirlemek için konunun ilk ve son paragraflarına göz atın.
15.    Derslerde işlenecek konulara derslerden önce en azından bir göz atın. Bu beyninizi hazırlayarak konuyu daha iyi öğrenmenizi sağlayacaktır.
16.    Kendi eşref saatinizi fark edin. En verimli çalıştığınız zamanları bulun ve o saatlerde çalışın.
17.    Uykuya dikkat etmek gerekir. Gece ders çalışmayı alışkanlık haline getiren bir kimse çok şey öğrenebilir ancak uyumaksızın sınava gireceğinden “öğrendiklerini hatırlama” yeteneği sınav esnasında zayıf olur.
18.    Hayal kurmak belki de en sık karşılaşılan ders çalışma engelidir. Hayal kurmaya başladığınızı fark ettiğinizde hemen kendinizi frenleyin. Eğer hayallerinizin önüne geçemiyorsanız hayalinize izin verin ve bittiğinde dersinize dönün.
19.    Sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin.
20.    Sınava çok yakın biz zamanda yeni konu öğrenmeye kalkışmayın. Bu, sınav kaygınızı artıracaktır.
21.    Her şeyin bir ortamı olduğu gibi ders çalışmanın da bir ortamı olmalıdır. Bir çalışma odanız olamıyorsa en azından kendinize bir çalışma köşesi hazırlayın ve derslerinizi daima bu mekanda çalışın.
22.    Ders çalışma mahallini amaca uygun kullanın. Psikolojideki “klasik şartlanma teorisi” gereği, çalışmak için masaya oturduğunuzda, uyuklamanız, daha sonra, masaya her oturuşunuzda uykunuzun gelmesini tetikleyecektir. Aynı şey yatarak ders çalışma veya yatakta kitap okuyarak uyumada da geçerlidir. Bu sebeple yatarak ders çalışmayın veya kitap okumayın. Uyumak istiyorsanız başka! 
23.    Çalışma odasında bulunabilecek poster, afiş, resim vb gibi dikkat dağıtıcı malzemeler çalışma verimini düşüren şeylerdir. Ayrıca cep telefonu, bilgisayar, müzik seti ve televizyon gibi aletler de dikkati dağıttığından ve vakit çaldığından, çalışma odasında bulunmamalıdır.
24.    Ruh halimiz bedenimizin duruş şekliyle yakın alakalıdır. Bu sebeple ders çalışırken daima başınız dik, kitaba mesafeniz, ideal 30 cm olsun. Pozisyonumuz sağlıklı olursa, ruh halimiz de sağlıklı olur.
25.    Yoğun duygusal olaylardan hemen sonra ders çalışmaya uğraşmak faydasızdır. Yaşanan olay, kavga, ayrılık gibi üzücü olaylar olabileceği gibi, herhangi bir alanda başarı, sevdiği biriyle görüşme gibi sevindirici olaylar da olabilir. Yaşanan yoğun duygulanmanın etkisinden kurtulmanın ideal süresi 1 gündür.
26.    Zamanınız ders çalışmaya yetmiyorsa, çalışma vaktinden önceki zamanı doğru kullanmamışsınız demektir.
27.    Plan yapmak aşılmaz engelleri parçalara bölerek, kolayca bu engellerin aşılmasını sağlar. Fakat ne olursa olsun uygulayamayacağınız planı yapmayın. En güzel ve doğru plan, uygulanabilen plandır.
28.    Günlük problemler cesaretinizi kırdığında, kişisel engelleri aşan bir çok başarılı kimseyi hatırlayın. Kendinize hedeflerinizi hatırlatın ve düşlediğiniz hedefe ulaşabilecek tek kişinin siz olduğunu unutmayın.
29.    Başarınıza giden yolda ailenizden ve çevrenizden destek isteyin. Bu desteği bulamasanız asla vazgeçmeyin ve kendinize tüm zor şartlara rağmen başardığınızda duyacağınız mutluluğu hatırlatın.
30.    Öğretmenlerinizle her zaman dirsek temasında olmayı ihmal etmeyin.
31.    Kendinizin, kurduğunuz başarı hayallerinin, en önemli aktörü olduğunu unutmayın. Siz olmadan tavsiye edilen hiçbir şeyin anlamı yoktur.
32.    Unutmayın ki sırtını kâinatın sahibine yaslayan bir insan için yapacakları şeylerin sınırı yoktur. O halde kendi sınırlı gücünüze değil, sizinle birlikte olan sınırsız güce dayanmayı öğrenin.
33.    Problemlerinizi tüm çabalarınıza rağmen aşamıyorsanız okuldaki rehberlik servisine veya bir uzmana gitmenizde fayda var.